Знамето на Македоно-Одринското опълчение от Балканските войни, изработено по проект на Иван Мърквичка

   Македоно-Одринското опълчение е доброволческа част в състава на Българската армия по време на Балканските войни 1912-13г. Сформирано е в София от Изпълнителния комитет на Македоно-одринските братства. Състои  се от българи доброволци главно от Македония и Тракия. На 25 септември със заповед на началник-щаба на действащата армия генерал-майор Иван Фичев за командир е назначен генерал-майор Никола ГЕнев, за негов помощник - полковник Александър Протогеров, за началник-щаб - Петър Дървингов. При окончателното организиране Македоно-Одринското опълчение е сформирано в 3 бригади, съставени от по четири дружини по образец на Българското опъчение от Руско-Турската война 1877-78г.; наброява 16 844 души. През I-вата балканска война, участва в боевете при Балкан Тореси, Гюмюрджина, Дедеагач, Фере, Софлу, Шаркьой, Булаир, през II-та балканска война - при Злетово, Маркова стъпка, Китко, Парадли, Побит камък, Султан тепе и Калиманци. След приключването на войната опълчението остава в ариергарда на Българската армия и последно се оттегля от Македония. На 7 август 1913г. се завръща в София  и е демобилизирано. През двете войни дава около 4 200 убити и ранени.
              Главното знаме на Македоно-Одринското опълчение  е знамето на 11-а серска дружина, което е дар от българската царица Елеонора и е изработено по проект на известният художник Иван Мърквичка. По предложение на прецедателя на Македоно-Одринските братства д-р Нечев върху него е изобразен вензелът на царицата. Знамето е от копринен плат с две лица, с квадратна форма с размери 139х139см. От едната страна в центъра е разположена иконата на Св.Св. Кирил и Методий. От нея към ъглите вървят четири трапеца, образувайки кръст, наподобяващо ордена " За храброст". В четирите ъгъла на знамето са поставени червено и бяло парче плат.
       На 15 ноември 1912г. пред знамето преминават пленените 246 офицери и 9 363 войници от разгроменият корпус на Явер паша. През март 1913г. пред знамуто се заклеват опълченците от XIII-та Кукушка, XIV-та Воденска и XV-та Щипска Македоно-Одрински дружини. Главното знаме на МАкедоно-Одринското опълчение посреща цар Фердинанд на колодрума в София през 1913г.

Коментари